Darmowa dostawa od 249zł

 +48 533 899 006

biuro@mechcentrum.pl

Czym jest mech chrobotek i jak o niego dbać? 0
Czym jest mech chrobotek i jak o niego dbać?

Czym jest mech chrobotek? 

Chrobotek lub chrobotka (łac. Cladonia stellaris) potocznie i marketingowo nazywany jest mchem, lecz tak naprawdę to grzyb żyjący w symbiozie z glonami (porost). Nazywa się go chrobotkiem reniferowym lub alpejskim. Występuje na zimnych i arktycznych obszarach półkuli północnej, a także w terenach górzystych.

Jak wygląda struktura chrobotka?

Pojedyncza kępka składa się z głowy (plechy), gałązki i korzenia. Struktura chrobotka jest gęsta, zwarta i rozłożysta. Cechuje się zmienna wielkością i średnicą kępek. Często porównuje się do do brokułów czy kalafiorów, ze względu na zbliżony kształt. W przypadku chrobotka struktura jest jednak miękka, puszysta i elastyczna.

Jak wygląda pozyskiwanie i impregnacja chrobotka?

Chrobotek zbierany jest ręcznie z wielką starannością. Następnie czyszczony jest z igieł, liści, szyszek i innych zanieczyszczeń, po czym jest suszony. Kolejnym krokiem, jaki przechodzi jest impregnacja i barwienie naturalnymi barwnikami. Dzięki tym zabiegom oczyszczony jest z większości zanieczyszczeń ściółki leśnej, nie jest już żywy i zyskuje długowieczność. Nabiera także głębokiego, wyrazistego i soczystego wybarwienia.

Jak pielęgnować chrobotka? 

Dzięki trwałej impregnacji mech chrobotek staje się zakonserwowany, więc nie wymaga pielęgnacji. Oznacza to, że nie musimy go podlewać, przycinać, czy nawozić. Jako gąbczasta struktura absorbuje wodę z powietrza, co pozwala zachowywać mu miękką i elastyczną strukturę. Ważne jest, aby wilgotność powietrza w pomieszczeniu utrzymywała się w granicach 40% do 60%. Nie jest to trudne do osiągnięcia, gdyż jest to standardowa wilgotność w naszych domach, czy innych pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie. Należy również pamiętać, aby nie wystawiać go na bezpośrednie światło słoneczne, gdyż nie jest odporny na promienie UV. Ważne jest także, by w pobliżu nie znajdowały się żadne urządzenia wydzielające ciepło, ponieważ mogą przesuszyć strukturę chrobotka.

Do czego wykorzystuje się mech chrobotek?

Chrobotek wykorzystuje się najczęściej do tworzenia dekoracji. Przede wszystkim są to panele ścienne z mchu, zielone wieczne ściany, obrazy z mchu i stroiki. Używany jest również do wyklejania elementów niestandardowych takich jak koła, czy trójkąty z mchu. W naszym sklepie do wyboru są elementy gotowe, które trzeba jedynie zawiesić na ścianie. Można również samodzielnie wykonać dekoracje wykorzystując mech chrobotek luzem i potrzebne do tego akcesoria montażowe z naszej oferty.

 

Potrzebujesz dodatkowych informacji? Skontaktuj się z załogą Mech Centrum, chętnie pomożemy!

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium