Darmowa dostawa od 249zł

 +48 533 899 006

biuro@mechcentrum.pl

O panelach i ścianach z mchu stabilizowanego słów kilka 0
O panelach i ścianach z mchu stabilizowanego słów kilka

Panele z mchu - czym są? Z jakich rodzajów mchu się je tworzy i jakie są między nimi różnice?

Panele, moduły, czy ściany z mchu to produkty gotowe do montażu na ścianie, we wnęce, czy na suficie we wnętrzach. Wykonywane są przez florystów z użyciem mchu i profesjonalnych surowców. Zaimpregnowany mech poduszkowy, chrobotek lub płaski instaluje się na dedykowanym podłożu, zabezpieczonym przed wchłanianiem wilgoci, przy tym lekkim i nie obciążającym ścian lub konstrukcji. Mech przytwierdzany jest do podłoża specjalistycznym klejem, który z nim nie reaguje i ma wymagane właściwości, przede wszystkim tworzy silne spoiwo i jest odporny na różne warunki we wnętrzach. Gęstość i sposób ułożenia mchu zależy od rodzaju wybranego mchu i zaplanowanej kompozycji. W przypadku chrobotka struktura na panelach jest gęsta i zwarta jak puszysty dywanik. Mech poduszkowy to z kolei większe i mniejsze kłębki czy półkule, tworzące zróżnicowaną, wyboistą strukturę. Mech płaski zaś to płaty z "włosiem" podobnym do trawy. Każdy rodzaj ma swoje unikalne cechy i różni się wyglądem. W przypadku chrobotka występuje najwięcej wybarwień, dzięki temu można stworzyć nawet najbardziej fikuśną dekorację z mchu. Mech poduszkowy i płaski występują zaś tylko w naturalnych wybarwieniach. 

W jakiej formie występują panele z mchu?

Panele i ściany z mchu występują w postaci modułów na specjalnej płycie o podwyższonej odporności na wilgoć. Moduły te łączy się ze sobą tworząc zielone ściany z mchu. Po połączeniu kilku paneli łączenia są niewidoczne, ponieważ mech "zazębia" się i wszystko tworzy spójną całość. Inną opcją jest stworzenie paneli czy ścian z mchu na wymiar. Wtedy istnieje możliwość wykonania paneli pod konkretny, indywidualny wymiar z dokładnością co do milimetra. O ile nie możemy stworzyć ściany ze standardowych modułów z mchu, o tyle jest to wygodna opcja na przykład przy niestandardowych wnękach, czy miejscach pomiędzy płytkami w łazience. Panele z mchu to nie tylko kwadraty, czy prostokąty. Mogą występować w każdej formie, od kół z mchu, heksagonów, po trójkąty z mchu i romby.

Jak montuje się panele z mchu do ściany?

Do montażu zielonych ścian i paneli z mchem wykorzystuje się kleje montażowe lub wkręty i kołki, a także opcjonalnie haczyki lub zawieszki. Zaleca się drugą metodę ze względu na pewne wykonanie i trwałą instalację. Panele wyposażone są w otwory montażowe, dzięki którym przytwierdza się je do ściany. Następnie mech na panelach mocuje się na wkrętach, "wpuszczając" je pomiędzy kępki mchu. Przy łączeniu kilku modułów zaleca się "przeczesanie" łączeń między modułami z mchu, aby mech się "zazębił" i stworzył spójną całość. Aby zagłębić się szczegółowo w temat montażu warto odwiedzić zakładkę materiały informacyjne na naszej stronie, gdzie można odnaleźć przejrzyste instrukcje montażu paneli z mchu.

Jak pielęgnuje się panele z mchu?

Podobnie jak chrobotek, mech poduszkowy, czy mech płaski, z których są wykonane, nie wymagają żadnej pielęgnacji. Mech na panelach nie jest już żywy. Po zaimpregnowaniu nie wykazuje funkcji żywej rośliny. Nie trzeba go pielęgnować, podlewać, ani nawozić. Dzięki temu jest bardzo wygodną naturalną dekoracją. Przez długie lata panele nie zmienią barwy ani struktury. Trzeba jedynie dopilnować, aby we wnętrzu panowała stała wilgotność na poziomie 40-70%, nie było w pobliżu źródeł ciepła działających na mech, a także by na powierzchnię mchu nie padały bezpośrednie promienie słońca.

Jaka jest żywotność paneli z mchu? Jak długo zachowają swój wygląd i kolor?

Panele i ściany z mchu nie mają określonej górnej granicy żywotności. Mech użyty do ich produkcji jest trwale zaimpregnowany, a użyte barwniki permanentnie koloryzują jego strukturę. Wszystko to daje gwarancję długich lat świetności dekoracji z mchu.

 

Jeżeli marzysz o dekoracji z mchu do swojego wnętrza, odwiedź nasz sklep Mech Centrum. Być może znajdziesz panele z mchu dla siebie

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium